09177342700

شیراز، فرهنگشهر، تاکستان 10

هر روز هفته از 7 صبح الی 9 شب

بالا
m

طراحی فضای داخلی

هر خانه ای چیدمان منحصربه فرد خودش را دارد، بعضی چیدمان راحت و مدرن و برخی چیدمان کلاسیک و رسمی را می پسندند اما صرف نظر از اینکه چیدمان خانه شما در کدام دسته قرار می گیرد خانه به دکور و تزئینات نیاز دارد و انوعی از لوازم تزئینی وجود دارد که مناسب تمام سلیقه ها و خانه هاست. اکسسوری ها و لوازم دکوراتیو همچون پری های کوچکی در گوشه گوشه خانه به کمک شما می آیند تا فضای زندگیتان را زیبا سازند. از جمله محاسن این لوازم این است که فرقی نمی کند بودجه شما چقدر باشد، با هر مقدار پولی که در دست دارید می توانید با خرید چند وسیله کوچک خانه خودتان را زیباتر کنید. وقتی سخن از لوازم دکوراتیو می شود سوال های زیادی است که ذهن شنونده را به خود مشغول می سازد، در این مقاله به تک تک این سوال ها پاسخ خواهیم داد.
آیا لازم است در گوشه ای از آن از لوازم دکوراتیو هم استفاده کنم؟ اگر جواب مثبت است مدل، جنس، اندازه آن چگونه باید باشد؟ پارچه وسایل دکوری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ چه مدل لوازمی به چه مدل چیدمانی می آید؟ ترندهای لوازم دکوری چیست؟ همه این سوال ها، سوال هاییست که دقیقا هنگامی که چیدمان وسایل خانه را تمام می کنید و مهره های اصلی را سر جایش می گذارید ذهن شما را اشغال می کندد. قبل از پاسخ به این سوالات باید اول تعریف دقیقی از لوازم دکوری داشته باشم.

منظور از لوازم دکوراتیو چیست:

به تکه های کوچکی از وسایل خانه که به راحتی جایگزین و حمل می شوند و عملکرد خاصی جز زیبایی ندارند لوازم دکوراتیو و اکسسوری گفته می شود. از جمله اکسسوری ها و لوازم دکوراتیو می توان به رومیزی، کوسن، مجسمه، گلدان، پرده، لوستر و قاب عکس اشاره کرد. این موارد که معمولا به کمک دکوراسیون داخلی خانه می آیند دسته های مختلفی مانند پارچه، گیاه و نقاشی ها را هم شامل می شوند. لوازم دکوراتیو لوازمی کوچک و قابل حمل هستند که معرف سلیقه صاحب خانه هستند. به کمک این لوازم می توان محیطی دلپذیر و دوست داشتنی در خانه ایجاد کرد.
با گذر زمان شکل و طرح و انتظارات از لوازم دکوراتیو تغییرات زیادی داشته است اما اصول اولیه ای وجود دارد که هرگز نمی توان آن را از لیست ویژگی های لوازم دکوری خط زد. چندین رکن اصلی در لوازم دکوری وجود دارد که شناخت و استفاده به هر خانه ای رنگ و بویی از زیبایی و جذابیت می بخشد.

 

چند توصیه درباره دکور و تزئینات خانه

کیفیت را فدای کمیت نکنید

طبق نظر متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی، استفاده از یک نقاشی گران قیمت یا یک عدد ظرف خاص و با کیفیت چیدمان خانه شما را بسیار زیباتر و منحصربه فردتر از زمانی نشان می دهد که چندین ظرف و وسیله بی کیفیت در گوشه و کنار خانه قرار داده اید. پس صرف نظر از اینکه چه نوع وسیله دکوری خریداری می کنید توصیه شماره یک متخصصان به شما این است خرید اجناس بی کیفیت ممنوع!

سایز مناسب

در کنار توجه به کیفیت و زیبایی لوازم دکوراتیو یک اصل را همیشه در نظر داشته باشید، نسبت و تناسب! آویختن یک تابلوی نقاشی سی سانتی متر در سی سانتی متر بر روی دیواری خالی و بلند و بزرگ همانقدر بی معنی است که به زور جای دادن مبلمان ۱۲ نفره در اتاق ۶ متری! قدم دوم در انتخاب لوازم دکوری توجه به اندازه کلی اتاق و اسباب و اثاثیه داخل اتاق است. اگر خانه کوچکی دارید از خریدن لوازم دکوری حجیم صرف نظر کنید. برای خانه های بزرگ هم استفاده از لوازم دکوری بزرگ به گرم تر شدن فضای خانه کمک خواهد کرد.

استفاده از رنگ ها و بافت های مختلف

حقه رنگ و بافت در تکمیل دکوراسیون خانه به کمک شما خواهد آمد. منظور از این حقه این است که اگر وسایل خانه شما طرح دار و شلوغ به نظر می رسند با استفاده از فرش، کوسن و ملحفه های تک رنگ و ساده می توانید چیدمان خانه تان را چشم نواز و کمی متعادل تر کنید. اگر هم هنگام خرید وسایل خانه طرفدار وسایل تک رنگ و ساده بوده اید از انتخاب لوازم دکوری با بافت ها و طرح های مختلف نترسید، آنها می توانند مکمل چیدمان خانه شما باشند و به خانه روح و گرما ببخشند.

انواع لوازم دکور و تزئینات خانه

گلدان ها

انتخاب گلدان به عنوان دکور و تزئینات خانه یکی از انتخاب های بی دردسر و در عین حال مناسب است، انتخابی که در عین سادگی فضایی رمانتیک به گوشه گوشه خانه شما می بخشد. قرار دادن گل طبیعی در گلدان که دیگر نور علی نور است، اضافه کردن گل طبیعی به چیدمان خانه مثل اضافه کردن نوایی عاشقانه به مراسم خوردن صبحانه،‌ همچون مهمانی غافل گیری برای روزمرگی هاست. در انتخاب گل داخل گلدان، چه طبیعی و چه مصنوعی می توان از پالت رنگی چیدمان خانه کمک گرفت. برای مثال گل های زرد به دیوار و کاناپه گلبهی می آید و یا گل های قرمز برای چیدمانی که رنگ سبز بر آن قالب است انتخاب خوبی است.

آینه ها

آینه ها علاوه بر زیباتر کرده فضا به ایجاد خطای دید و بزرگ تر نشان دادن آن هم کمک می کنند. از ویژگی های مهم آینه ها می توان به تنظیم نور اشاره کرد. اگر به سقف خانه آینه به چسبانید نور خانه چندین برابر خواهد شد. اگر در گوشه های تاریک خانه آینه کوچک نصب کنید نور را به آن گوشه هدیه خواهید داد. در آخر هم وجود آینه در خانه باعث می شود شما بتوانید خود و اعضا خانواده را در همه حالات ببینید.
آینه یکی دیگر از وسایل دکور و تزئینات خانه است که به تمامی چیدمان ها می آید. بسته به مدل خانه و چیدمان آینه ها را می توان گوشه اتاق نشیمن، بالای مبل، روی یکی از دیوار های پذیرایی، بالای شومینه و… نصب کرد. اگر فضای خانه زیادی شلوغ است با استفاده از یک آینه ساده می توان به آن سادگی بخشید و اگر فضا خلوت است با کمک قاب های دور آینه در رنگ های مختلف می توان هم زمان شکوه، زیبایی و رنگ را به چیدمان خانه اضافه کرد.

شمع ها

درست است که از دیرباز استفاده از شمع برای روشنایی، داشتن وعده غذایی رمانتیک یا حتی جشن تولد بوده است، اما این دلیل نمی شود که تا رسیدن روز موعود شمع ها را در کابینت آشپزخانه تان انبار کنید. می توان شمع هایی با اندازه و رنگ متفاوت را بر روی میز غذاخوری یا کنسول کنار در ورودی قرار داد. چیدمان نامتقارن شمع ها یا استفاده از آنها در سایزهای مختلف ظاهری مدرن به خانه شما می بخشد. نیاز نیست شمع های دکوری را روشن کنید آنها همانگونه که هستند به خانه شما زیبایی خواهند بخشید.

فرش ها

فرش ها جزء آن دسته از وسایلی هستند که می توانند هم یک وسیله مهم خانه به حساب آیند و هم به عنوان یک وسیله برای زیباتر کردن دکوراسسیون خانه از آن ها استفاده کرد. البته که هنگامی که به قصد خرید برای فرش اصلی وسط خانه می روید فاکتورهای بسیار زیادی را باید در نظر بگیرید اما از همه فرش ها برای پوشاندن سطوح اصلی خانه استفاده نمی شود. به عنوان مثال آویختن فرش های ظریف و گران قیمت دستباف به دیوار طرفداران خاص به خود را دارد یا با استفاده از یک قالیچه کوچک و یک تک صندلی می توان گوشه دنجی برای مطالعه و استراحت درست کرد که کاملا از فضای خانه دور باشد.
نکته جالب توجه درباره فرش ها این است که آن ها را با بی نهایت طرح و رنج متفاوت قیمت می توان خریداری کرد. فرش های  دستباف به عنوان مثال به خود تاریخچه ای از هنر  فرهنگ به همراه می آورند. فرش های زیبای قشقایی،‌ کاشان، تبریز، افشار و غیره هرکدام کولباری از تاریخ، هنر و فرهنگ را به خانه ما به همراه می آورند.

 

لوستر و آباژور ها

وجود یک لامپ ساده ۲۲۰ ولتی در خانه به زیباتر دیده شدن لوازم خانه کمک می کند. به طور کلی نور در چیدمان نقش بسیار مهمی دارد. استفاده هوشمندانه از نور می تواند چیدمان ساده خانه شما را هیجان انگیز و چشم نواز کند. خوشبختانه امروزه گزینه های زیادی در کنار لامپ ساده وجود دارند، از لامپ های ادیسونی و ال ای دی گرفته تا لوستر های چنیدین میلیون تومانی. استفاده از انواع لوستر در اتاق ها به عنوان یک مکمل در چیدمان خانه شما به شما در تکمیل چیدمان کمک می کند. نباید از سقف ها غافل بود. رنگ طلایی در لوستر رنگ محبوب چیدمان های مجلل است. رنگ های سیاه و سفید تک رنگ به چیدمان های مینیمال می آید و لوسترهای رنگارنگ انتخاب خوبی برای چیدمان های مدرن است.

از سقف خانه که بگذریم، آباژورها نوعی دیگر روشنایی هستند که در چیدمان داخلی خانه کاربرد زیادی دارند. آباژورهای پایه بلند با پایه های فلزی یا چوبی را می توان در گوشه ای از خانه جای داد. آباژورهایی با پایه های کوتاه  سرامیکی و سنگی هم برای گذاشتن روی یکی از میزهای عسلی که کمتر استفاده می شود گزینه مطلوبی به نظر می رسد. با توجه به نوع چیدمان خانه رویه آباژور را می توان از جنسی نزدیک به رویه مبل ها یا جنسی کاملا متفاوت انتخاب کرد.

 

کوسن ها

این بالشتک های رنگی کوچک در کنار کمک به راحت تر نشستن، به تکمیل کردن پالت رنگی دکوراسیون خانه شما کمک می کنند. کوسن ها دوست داشتنی ترین عنصور دکور و تزئینات خانه هستند و معمولا رنگی متضاد رنگ پارچه اصلی مبل دارند. البته برای مبل های استیل و سلطنتی استفاده از کوسن های رنگی کار چندان جالبی به نظر نمی رسد اما در مورد بقیه انواع مبلمان می توانید از کوسن ها در سایز ها و رنگ های مختلف استفاده کنید. اگر مبلمان شما پارچه ساده ای دارد استفاده از کوسن های طرحدار راه راه،‌چارخانه،‌و حتی گلدار راهکار خوبی برای جذاب تر کردن چیدمان خانه است.